EVİNİZE UYGUN VE KULLANIŞLI MOBİLYALAR SEÇİN

Evinizi daha geniş döşeyebilmek için evvela evinizi iyi bilmeniz gerekmektedir. Karambole eşya tercihi yapmamak işin püf noktası. Odanızda pencere kenarına ne koyabileceğinizi, prize yakın alanları nasıl değerlendireceğinizi, duvarlardan nasıl faydalanacağınızı düşünmelisiniz. İşin mobilya kısmına gelince; odaya geniş bir oturma grubu sığdırmaya çalışmak yerine, bir köşe takımı tercih edin. Mobilyalarınızın enlemesine desenlere sahip olmamasına özen gösterin. Mobilyalarda düz renk kullanmak odanıza daha geniş bir hava katacaktır. Odanın ortası için ise cam bir sehpa kullanmanız ortamı daha ferah gösterecektir. Televizyonunuz için de büyük televizyon üniteleri yerine duvarlara monte etmeyi tercih edebilirsiniz.

AÇIK RENKLER ÖNEMLİ

Açık ve mat renkler küçük odaları olduğundan daha geniş gösterir. Duvar boyaları ve döşemeler için açık renkleri tercih etmek dışında bir önemli nokta da duvar kağıtlarıdır. Duvar kağıtları odalarda kalabalık hissi yaratığından ve fazlalık meydana getirdiğinden boğucu olacak ve genişlik hissini azaltacaktır. Kullanmamaya çalışın. Yine mobilyalarınız ve duvarlarınız için ışığı yansıtan renkler tercih etmelisiniz. Son olarak aynı renkleri kullanmaya dikkat edin. Çünkü duvarlarınızı ve tavanı aynı renge boyarsanız, tavanınız olduğundan yüksek görünecektir.

KAPILARINIZI SÖKÜN

İçeriye doğru açılan oda kapıları hem duvarlarınızın çizilmesi hem de odada kapladığı yer açısından bir sorundur. Oda kapılarını sökmek ise kapının kapladığı alanı size verecektir. Ancak burda dikkat edilmesi gerekli olan şey kapının kalan kısmının görüntüsüdür. Kapı girişini dilediğiniz gibi boyayarak hem odaya bir estetik katabilir hem de farklı şeyler deneyebilirsiniz.

AYDINLATMANIN ÖNEMİ

Loş bir ortam seviyor olabilirsiniz ancak aydınlık bir oda daima daha ferah gözükür. Normalden daha fazla aydınlatma kullanmak ve pencereleri genişletmek odanızı daha aydınlık gösterecektir. Ancak fazla aydınlatsa da çoklu ampullerin kullanıldığı avizelerden kaçınmalısınız. Daha düz ve uzun avizeler ferah ortamlar oluşturur.

RAFLAR VE GÖMME EŞYALAR

Duvara monte edilen raflar, atmaya kıyamadığınız eşyalarınız için bir kurtarıcı olabilir. Ayrıca pratik ve estetik bir kullanım sağlar. Duvara monte edilen dolap ve yataklar ise açılıp kapanabilme özelliği ile kullanım alanlarınızı genişletecektir. Kullanmadığınız zamanlarda ise ortadan kaybolacak ve size alan açacaktır. Özellikle raflar ve dolaplar fazladan eşyalarınızı saklamak için bire birdir.